VPM48-2080
DigiKey Part Number
237-2042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPM48-2080
Description
PWR XFMR TOROIDAL 100VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 100VA Power Transformer 100V, 120V, 220V, 240V Primary Parallel 24V, Series 48V Secondary Parallel 4.16A, Series 2.08A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPM48-2080 Models
Power - Max
100VA
Packaging
Box
Size / Dimension
96.00mm Dia
Voltage - Primary
100V, 120V, 220V, 240V
Height - Seated (Max)
52.00mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 24V, Series 48V
Current - Output (Max)
Parallel 4.16A, Series 2.08A