vpt30-1670
VPT30-1670
DigiKey Part Number
237-1333-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT30-1670
Description
PWR XFMR TOROIDAL 50VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 50VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 15V, Series 30V Secondary Parallel 3.34A, Series 1.67A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT30-1670 Models
Power - Max
50VA
Size / Dimension
80.00mm Dia x 33.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
36.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 15V, Series 30V
Current - Output (Max)
Parallel 3.34A, Series 1.67A