VPT24-2080
DigiKey Part Number
237-1332-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT24-2080
Description
PWR XFMR TOROIDAL 50VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 50VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 12V, Series 24V Secondary Parallel 4.16A, Series 2.08A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT24-2080 Models
Power - Max
50VA
Size / Dimension
80.00mm Dia x 33.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
36.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 12V, Series 24V
Current - Output (Max)
Parallel 4.16A, Series 2.08A