VPT12-4170
DigiKey Part Number
237-1329-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT12-4170
Description
PWR XFMR TOROIDAL 50VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 50VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 6V, Series 12V Secondary Parallel 8.34A, Series 4.17A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT12-4170 Models
Power - Max
50VA
Size / Dimension
80.00mm Dia x 33.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
36.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 6V, Series 12V
Current - Output (Max)
Parallel 8.34A, Series 4.17A