VPT12-2080
DigiKey Part Number
237-1322-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPT12-2080
Description
PWR XFMR TOROIDAL 25VA CHAS MT
Detailed Description
Toroidal 25VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 6V, Series 12V Secondary Parallel 4.16A, Series 2.08A Chassis Mount
EDA/CAD Models
VPT12-2080 Models
Power - Max
25VA
Size / Dimension
71.00mm Dia x 32.00mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
34.0mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 6V, Series 12V
Current - Output (Max)
Parallel 4.16A, Series 2.08A