L6R30D-090-C8 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 44
Datasheet
WEC
In Stock: 1,229
Datasheet
Bel Power Solutions
9V 30 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
L6R30D-090-C8
DigiKey Part Number
L6R30D-090-C8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6R30D-090-C8
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 30W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
3.62" L x 1.79" W x 1.08" H (91.9mm x 45.4mm x 27.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
cUL, FCC, UL
Voltage - Output
9V
Standard Number
Current - Output (Max)
3.3A
Weight
0.309 lb (140.0 g)
Power (Watts)
30 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)