L6R36DM-090 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Tri-Mag, LLC
In Stock: 44
Datasheet
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Image for L6R36DM-090 is not available
L6R36DM-090
DigiKey Part Number
2103-L6R36DM-090-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L6R36DM-090
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
9V 36 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
36 W
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
No Load Power Consumption
150mW
Series
Polarization
Positive Center
Packaging
Bulk
Applications
Medical
Part Status
Active
Efficiency
Level VI
Region Utilized
International
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Form
Desktop (Class II)
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Input Type
Cord (Sold Separately)
Cord Length
59" (1.50m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Output
9V
Size / Dimension
3.94" L x 1.97" W x 1.30" H (100.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
Current - Output (Max)
4A