LED25W-24
DigiKey Part Number
1121-1043-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED25W-24
Description
LED DRIVER CV AC/DC 24V 1.04A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.04A 24V Constant Voltage LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LED25W-24 Models
Category
Current - Output (Max)
1.04A
Manufacturer
Thomas Research Products
Power (Watts)
25 W
Series
Features
OCP, OVP, SCP
Packaging
Box
Ratings
IP66
Part Status
Active
Efficiency
83%
DigiKey Programmable
Not Verified
Termination Style
Wire Leads
Type
Constant Voltage
Size / Dimension
3.15" L x 3.07" W x 0.99" H (80.0mm x 78.0mm x 25.2mm)
Topology
AC DC Converter
Approval Agency
CE, cULus
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Min)
90VAC
Weight
0.437 lb (198.00 g)
Voltage - Input (Max)
305VAC
Base Product Number
Voltage - Output
24V