LED25W-24-C1040-D
DigiKey Part Number
1121-1045-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LED25W-24-C1040-D
Description
LED DRIVER CC AC/DC 8-24V 1.04A
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.04A 12 ~ 24V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LED25W-24-C1040-D Models
Category
Current - Output (Max)
1.04A
Manufacturer
Thomas Research Products
Power (Watts)
25 W
Series
Dimming
Analog
Packaging
Box
Features
OCP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP66
DigiKey Programmable
Not Verified
Efficiency
83%
Type
Constant Current
Termination Style
Wire Leads
Topology
AC DC Converter
Size / Dimension
3.15" L x 3.07" W x 0.99" H (80.0mm x 78.0mm x 25.2mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input (Min)
90VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input (Max)
305VAC
Weight
0.437 lb (198.00 g)
Voltage - Output
12 ~ 24V