THS4001IDG4 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 16,724
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 419
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 556
In Stock: 341
Voltage Feedback Amplifier 1 Circuit 8-SOIC
THS4001IDG4
DigiKey Part Number
THS4001IDG4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THS4001IDG4
Description
IC VOLTAGE FEEDBACK 1 CIRC 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
THS4001IDG4 Models
Category
Voltage - Input Offset
2 mV
Mfr
Current - Supply
7.8mA
Packaging
Tube
Current - Output / Channel
100 mA
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply Span (Min)
5 V
Amplifier Type
Voltage - Supply Span (Max)
32 V
Number of Circuits
1
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Slew Rate
400V/µs
Mounting Type
Surface Mount
Gain Bandwidth Product
270 MHz
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
-3db Bandwidth
270 MHz