LM4040D10ILP | |
|---|---|
DigiKey Part Number | LM4040D10ILP-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LM4040D10ILP |
Description | IC VREF SHUNT 1% TO92-3 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Shunt Voltage Reference IC Fixed 10V V ±1% 15 mA TO-92-3 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LM4040D10ILP Models |
Category | Temperature Coefficient 150ppm/°C |
Manufacturer Texas Instruments | Noise - 10Hz to 10kHz 180µVrms |
Packaging Bulk | Current - Cathode 135 µA |
Part Status Obsolete | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Reference Type Shunt | Mounting Type Through Hole |
Output Type Fixed | Package / Case TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
Voltage - Output (Min/Fixed) 10V | Supplier Device Package TO-92-3 |
Current - Output 15 mA | Base Product Number |
Tolerance ±1% |