LM4040BIZ-10.0/NOPB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 15,047
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 16,077
Datasheet
Similar
Rochester Electronics, LLC
Shunt Voltage Reference IC Fixed 10V V ±0.2% 15 mA TO-92-3
LM4040BIZ-10.0/NOPB
DigiKey Part Number
296-48874-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040BIZ-10.0/NOPB
Description
IC VREF SHUNT 0.2% TO92-3
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM4040BIZ-10.0/NOPB Models
Category
Temperature Coefficient
100ppm/°C
Manufacturer
Noise - 10Hz to 10kHz
180µVrms
Packaging
Bulk
Current - Cathode
103 µA
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Voltage - Output (Min/Fixed)
10V
Supplier Device Package
TO-92-3
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±0.2%