B43705A5108M000 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
1000 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 110mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
B43705A5108M000
DigiKey Part Number
B43705A5108M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43705A5108M000
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
6.69 A @ 100 Hz
Impedance
180 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.874" (22.20mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.031" Dia (51.60mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
3.217" (81.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
110mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C