B43703B5228M000
DigiKey Part Number
B43703B5228M000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B43703B5228M000
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 45mOhm @ 100Hz 12000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
8.76 A @ 100 Hz
Impedance
70 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
1.122" (28.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.532" Dia (64.30mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
3.217" (81.70mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
45mOhm @ 100Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 85°C