DSGP.1575.18.4.A.02_B
DSGP.1575.18.4.A.02
DigiKey Part Number
931-1511-2-ND - Tape & Reel (TR)
931-1511-1-ND - Cut Tape (CT)
931-1511-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSGP.1575.18.4.A.02
Description
GPS 1575MHZ SMD CERAMIC DIRECT M
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Galileo, GPS Ceramic Patch Solder Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DSGP.1575.18.4.A.02 Models
Category
Number of Bands
1
Manufacturer
Taoglas Limited
Return Loss
-10dB
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Gain
4.2dBi
Part Status
Active
Termination
Solder
RF Family/Standard
Navigation
Mounting Type
Surface Mount
Frequency Group
UHF (1GHz ~ 2GHz)
Height (Max)
0.157" (4.00mm)
Frequency (Center/Band)
1.575GHz
Applications
Galileo, GPS
Frequency Range
1.574GHz ~ 1.576GHz