CDR7D28MNNP-1R2NC
DigiKey Part Number
308-1322-2-ND - Tape & Reel (TR)
308-1322-1-ND - Cut Tape (CT)
308-1322-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDR7D28MNNP-1R2NC
Description
FIXED IND 1.2UH 4.5A 20.5 MOHM
Detailed Description
1.2 µH Shielded Inductor 4.5 A 20.5mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
5.9A
DC Resistance (DCR)
20.5mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±25%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)