CDR7D28MNNP-2R0NC
DigiKey Part Number
308-1324-2-ND - Tape & Reel (TR)
308-1324-1-ND - Cut Tape (CT)
308-1324-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDR7D28MNNP-2R0NC
Description
FIXED IND 2UH 3.95A 23.8 MOHM
Detailed Description
2 µH Shielded Inductor 3.95 A 23.8mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
4.55A
DC Resistance (DCR)
23.8mOhm Max
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±25%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)