CDR7D28MNNP-100NC
DigiKey Part Number
308-1320-2-ND - Tape & Reel (TR)
308-1320-1-ND - Cut Tape (CT)
308-1320-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDR7D28MNNP-100NC
Description
FIXED IND 10UH 2.5A 53.8 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Shielded Inductor 2.5 A 53.8mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
2.4A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
53.8mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±25%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)