CDMC6D28NP-2R2MC
DigiKey Part Number
308-1569-2-ND - Tape & Reel (TR)
308-1569-1-ND - Cut Tape (CT)
308-1569-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDMC6D28NP-2R2MC
Description
FIXED IND 2.2UH 6A 19.3 MOHM SMD
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Shielded Inductor 6 A 19.3mOhm Max Nonstandard
Category
Current - Saturation (Isat)
6A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
19.3mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.285" L x 0.256" W (7.25mm x 6.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)