SFM210-LPSE-D25-ST-BK
DigiKey Part Number
S9280-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFM210-LPSE-D25-ST-BK
Description
CONN HDR 50POS 0.039 GOLD PCB
Detailed Description
50 Position Header Connector 0.039" (1.00mm) Through Hole Gold
Category
Fastening Type
Push-Pull
Insulation Height
0.083" (2.10mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.094" (2.40mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Gold
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
1A
Pitch - Mating
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.039" (1.00mm)