SCT20N120H | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SCT20N120H |
Description | SICFET N-CH 1200V 20A H2PAK-2 |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 1200 V 20A (Tc) 175W (Tc) Surface Mount H2PAK-2 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SCT20N120H Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 45 nC @ 20 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) +25V, -10V |
Part Status Obsolete | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 650 pF @ 400 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 175W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 200°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package H2PAK-2 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 20V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 290mOhm @ 10A, 20V | Base Product Number |