SCT20N120H is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
Datasheet
N-Channel 1200 V 20A (Tc) 175W (Tc) Surface Mount H2PAK-2
SCT20N120H
DigiKey Part Number
497-SCT20N120HTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-SCT20N120HCT-ND - Cut Tape (CT)
497-SCT20N120HDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCT20N120H
Description
SICFET N-CH 1200V 20A H2PAK-2
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SCT20N120H Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
45 nC @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
+25V, -10V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
650 pF @ 400 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
175W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
H2PAK-2
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
20V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
290mOhm @ 10A, 20V