MINT2270A1976E02 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
WEC
In Stock: 33
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 2 Output 5V 24V 100 ~ 240 VAC Input
MINT2270A Series
MINT2270A1976E02
DigiKey Part Number
MINT2270A1976E02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MINT2270A1976E02
Description
AC/DC CONVERTER 5V 24V 270W
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
90%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Number of Outputs
2
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
7.17" L x 3.35" W x 1.17" H (182.0mm x 85.0mm x 29.6mm)
Voltage - Output 1
5V
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO
Voltage - Output 2
24V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
200 mA
Base Product Number
Current - Output 2
11.3 A