MINT1275A2414K01
MINT1275A2414K01
DigiKey Part Number
271-2812-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MINT1275A2414K01
Description
AC/DC CONVERTER 24V 180W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
92%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.40" H (127.0mm x 76.2mm x 35.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
7.5 A