510JCA40M0000BAG is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Skyworks Solutions Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Skyworks Solutions Inc.
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
40 MHz XO (Standard) LVDS Oscillator 1.8V Enable/Disable 6-SMD, No Lead
510JCA40M0000BAG
DigiKey Part Number
863-510JCA40M0000BAG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
510JCA40M0000BAG
Description
XTAL OSC XO 40.0000MHZ LVDS SMD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±20ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
23mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
6-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
6-SMD (5x3.2)
Frequency
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.052" (1.33mm)
Output
LVDS
Current - Supply (Disable) (Max)
18mA