HCTI-150-5.0
DigiKey Part Number
595-1730-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCTI-150-5.0
Description
FIXED IND 150UH 5A 71 MOHM TH
Detailed Description
150 µH Shielded Toroidal Inductor 5 A 71mOhm Max Radial, Vertical (Open)
EDA/CAD Models
HCTI-150-5.0 Models
DC Resistance (DCR)
71mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.280" Dia x 0.650" W (32.51mm x 16.51mm)