DRC-0810-180K-UL
DigiKey Part Number
595-DRC-0810-180K-UL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DRC-0810-180K-UL
Description
FIXED IND 18UH 2.6A 39 MOHM TH
Detailed Description
18 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.6 A 39mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Category
DC Resistance (DCR)
39mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
50 @ 2.52MHz
Series
Frequency - Self Resonant
12MHz
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)