ERM5-020-05.0-L-DV-K-TR
DigiKey Part Number
SAM13657TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM13657CT-ND - Cut Tape (CT)
SAM13657DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERM5-020-05.0-L-DV-K-TR
Description
CONN HDR 40POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Header, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERM5-020-05.0-L-DV-K-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Header, Outer Shroud Contacts
Mated Stacking Heights
10mm, 12mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.309" (7.85mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)