ERF5-020-07.0-L-DV-K-TR
DigiKey Part Number
SAM13495TR-ND - Tape & Reel (TR)
SAM13495CT-ND - Cut Tape (CT)
SAM13495DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERF5-020-07.0-L-DV-K-TR
Description
CONN SOCKET 40POS SMD GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Connector Socket, Center Strip Contacts Surface Mount Gold
EDA/CAD Models
ERF5-020-07.0-L-DV-K-TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Number of Rows
2
Manufacturer
Samtec Inc.
Mounting Type
Surface Mount
Series
Features
Board Guide, Pick and Place
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Contact Finish Thickness
10.0µin (0.25µm)
Connector Type
Socket, Center Strip Contacts
Mated Stacking Heights
9mm, 11mm, 12mm
Number of Positions
40
Height Above Board
0.272" (6.90mm)
Pitch
0.020" (0.50mm)