63MU335MD35750 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
3.3 µF Film Capacitor 63V Acrylic, Metallized 2220 (5750 Metric)
63MU335MD35750
DigiKey Part Number
1189-63MU335MD35750TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-63MU335MD35750CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-63MU335MD35750DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
63MU335MD35750
Description
CAP FILM 3.3UF 20% 63VDC 2220
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
63MU335MD35750 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
Part Status
Active
Size / Dimension
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Tolerance
±20%
Termination
Solder Pads
Voltage Rating - DC
63V