35MU684MA23216
DigiKey Part Number
1189-2537-2-ND - Tape & Reel (TR)
1189-2537-1-ND - Cut Tape (CT)
1189-2537-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35MU684MA23216
Description
CAP FILM 0.68UF 20% 35VDC 1206
Detailed Description
0.68 µF Film Capacitor 35V Acrylic, Metallized 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35MU684MA23216 Models
Category
Dielectric Material
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.063" (1.60mm)
Tolerance
±20%
Voltage Rating - DC
35V