RT9058-33GV
DigiKey Part Number
1028-1253-2-ND - Tape & Reel (TR)
1028-1253-1-ND - Cut Tape (CT)
1028-1253-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RT9058-33GV
Description
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 100mA SOT-23-3
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
3.5 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Supply (Max)
5 µA
Part Status
Active
PSRR
70dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Output Configuration
Protection Features
Over Current
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Voltage Dropout (Max)
0.5V @ 10mA