R1M-243.3S/SMD
DigiKey Part Number
945-R1M-243.3S/SMD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R1M-243.3S/SMD
Description
1W DC/DC-CONVERTER 'ECONOLINE' S
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 300mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R1M-243.3S/SMD Models
Category
Current - Output (Max)
300mA
Mfr
Power (Watts)
990 mW
Series
Voltage - Isolation
1.6 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
77%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
7-SMD Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.52" L x 0.36" W x 0.40" H (13.2mm x 9.1mm x 10.2mm)