RSP-850.000-1515-NS1
DigiKey Part Number
2151-RSP-850.000-1515-NS1CT-ND - Cut Tape (CT)
2151-RSP-850.000-1515-NS1DKR-ND - Digi-Reel®
2151-RSP-850.000-1515-NS1TR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-850.000-1515-NS1
Description
15 x 15 x 4mm Speaker
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 500 mW 850 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Raltron Electronics
Power - Rated
500 mW
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Tray
Power - Max
800 mW
Part Status
Active
Port Location
Top
Type
General Purpose
Shape
Rectangular
Frequency Range
850 Hz ~ 20 kHz
Termination
Solder Pads
Frequency - Self Resonant
850Hz
Size / Dimension
0.591" L x 0.591" W (15.00mm x 15.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.157" (4.00mm)
Efficiency - dBA
87.00
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency - Testing
500mW/100mm