RSP-1300.000-1028-NS1
DigiKey Part Number
2151-RSP-1300.000-1028-NS1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSP-1300.000-1028-NS1
Description
10mm OD x 3.1mm Speaker
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 300 mW 1.3 kHz ~ 6 kHz Top Round
Category
Power - Rated
300 mW
Manufacturer
Raltron Electronics
Power - Max
500 mW
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Metal
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
1.3 kHz ~ 6 kHz
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Frequency - Self Resonant
1.3kHz
Termination
Solder Pads
Impedance
8 Ohms
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Efficiency - dBA
81.00
Height - Seated (Max)
0.110" (2.80mm)
Efficiency - Testing
100mW/100mm
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C