RMIC-110-10-6027-NS1
DigiKey Part Number
2151-RMIC-110-10-6027-NS1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMIC-110-10-6027-NS1
Description
Omnidirectional Microphone
Detailed Description
50 Hz ~ 10 kHz Analog Microphone Electret Condenser 1 V ~ 10 V Omnidirectional (-42dB ±3dB @ 94dB SPL) PC Pins
Impedance
2.2 kOhms
Voltage Range
1 V ~ 10 V
Termination
PC Pins
Size / Dimension
0.236" Dia (6.00mm)
Frequency Range
50 Hz ~ 10 kHz
Height (Max)
0.114" (2.90mm)