RMIC-104-10-4015-NS1
DigiKey Part Number
2151-RMIC-104-10-4015-NS1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RMIC-104-10-4015-NS1
Description
Wired Microphone Microphone
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Hz ~ 10 kHz Analog Microphone Electret Condenser 1 V ~ 10 V Omnidirectional (-42dB ±3dB @ 94dB SPL) Wire Leads
Category
S/N Ratio
58dB
Manufacturer
Raltron Electronics
Impedance
2.2 kOhms
Packaging
Tray
Voltage Range
1 V ~ 10 V
Part Status
Active
Current - Supply
500 µA
Type
Electret Condenser
Port Location
Top
Output Type
Analog
Termination
Wire Leads
Direction
Omnidirectional
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Frequency Range
50 Hz ~ 10 kHz
Height (Max)
0.067" (1.70mm)