RDTE-2.700-8585-NS2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RDTE-2.700-8585-NS2 |
Description | BUZZER MAGNETIC 3.6V 0.3X0.3 SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 9 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buzzers Transducer, Externally Driven Magnetic 3.6 V 100mA 2.7kHz 85dB @ 3.6V, 10cm Surface Mount Solder Pads |
Datasheet | Datasheet |
Category | Technology Magnetic |
Manufacturer Raltron Electronics | Sound Pressure Level (SPL) 85dB @ 3.6V, 10cm |
Series | Current - Supply 100mA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Port Location Side |
Part Status Active | Operating Temperature -20°C ~ 70°C |
Driver Circuitry Transducer, Externally Driven | Mounting Type Surface Mount |
Input Type DC | Termination Solder Pads |
Voltage - Rated 3.6 V | Size / Dimension 0.335" L x 0.335" W (8.50mm x 8.50mm) |
Voltage Range 2 ~ 5V | Height - Seated (Max) 0.177" (4.50mm) |
Frequency 2.7kHz |