RDTE-2.700-8585-NS1
DigiKey Part Number
2151-RDTE-2.700-8585-NS1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2151-RDTE-2.700-8585-NS1CT-ND - Cut Tape (CT)
2151-RDTE-2.700-8585-NS1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDTE-2.700-8585-NS1
Description
BUZZER MAGNETIC 3.6V 0.3X0.3 SMD
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Magnetic 3.6 V 100mA 2.7kHz 93dB @ 3.6V, 10cm Surface Mount Solder Pads
Sound Pressure Level (SPL)
93dB @ 3.6V, 10cm
Series
Current - Supply
100mA
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Input Type
Zero-Peak Signal
Voltage - Rated
3.6 V
Size / Dimension
0.335" L x 0.335" W (8.50mm x 8.50mm)
Voltage Range
2.5 ~ 4.5V
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Frequency
2.7kHz