RDT-4.100-1190-NS1
DigiKey Part Number
2151-RDT-4.100-1190-NS1TR-ND - Tape & Reel (TR)
2151-RDT-4.100-1190-NS1CT-ND - Cut Tape (CT)
2151-RDT-4.100-1190-NS1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RDT-4.100-1190-NS1
Description
BUZZER PIEZO 5V 12X12MM" W SMD
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Piezo 5 V 5mA 4.1kHz 70dB @ 5V, 10cm Surface Mount Solder Pads
Category
Technology
Piezo
Manufacturer
Raltron Electronics
Sound Pressure Level (SPL)
70dB @ 5V, 10cm
Series
Current - Supply
5mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Port Location
Side
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Mounting Type
Surface Mount
Input Type
Peak-Peak Signal
Termination
Solder Pads
Voltage - Rated
5 V
Size / Dimension
0.433" L x 0.354" W (11.00mm x 9.00mm)
Voltage Range
25V
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Frequency
4.1kHz