RBE-2.800-4116-NS2
DigiKey Part Number
2151-RBE-2.800-4116-NS2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBE-2.800-4116-NS2
Description
41.5mm OD x 16mm Buzzer
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Indicator, Internally Driven Magnetic 12 V 15mA 2.8kHz 98dB @ 12V, 30cm Panel Mount, Flange Wire Leads
Category
Technology
Magnetic
Manufacturer
Raltron Electronics
Sound Pressure Level (SPL)
98dB @ 12V, 30cm
Packaging
Tray
Current - Supply
15mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Indicator, Internally Driven
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Input Type
DC
Mounting Type
Panel Mount, Flange
Voltage - Rated
12 V
Termination
Wire Leads
Voltage Range
3 ~ 24V
Size / Dimension
1.634" Dia (41.50mm)
Frequency
2.8kHz
Height - Seated (Max)
0.642" (16.30mm)