RBE-2.800-4020-NS1
DigiKey Part Number
2151-RBE-2.800-4020-NS1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBE-2.800-4020-NS1
Description
40mm OD x 20.3mm Buzzer
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buzzers Transducer, Externally Driven Magnetic 9 V 50mA 2.8kHz 100dB @ 9V, 100cm Through Hole PC Pins
Category
Technology
Magnetic
Manufacturer
Raltron Electronics
Sound Pressure Level (SPL)
100dB @ 9V, 100cm
Packaging
Tray
Current - Supply
50mA
Part Status
Active
Port Location
Top
Driver Circuitry
Transducer, Externally Driven
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Input Type
Peak-Peak Signal
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Rated
9 V
Termination
PC Pins
Voltage Range
3 ~ 20V
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Frequency
2.8kHz
Height - Seated (Max)
0.799" (20.30mm)