PA5175.103NLT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
CODACA
In Stock: 195
Datasheet
10 µH Unshielded Inductor 5 A 43mOhm Max Nonstandard
Composite Core Power Inductor PA/PM5175 Series
PA5175.103NLT
DigiKey Part Number
553-PA5175.103NLTTR-ND - Tape & Reel (TR)
553-PA5175.103NLTCT-ND - Cut Tape (CT)
553-PA5175.103NLTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PA5175.103NLT
Description
FIXED IND 10UH 5A 43 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
43mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5.4A