OAB190-22-1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Mechatronics Fan Group
In Stock: 23
Datasheet
Fan Motorized Impellers 230VAC Round - 190mm Dia Ball 370.0 CFM (10.36m³/min) 4 Wire Leads
OAB190-22-1
DigiKey Part Number
1053-1625-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OAB190-22-1
Description
FAN IMP MTRZD 190X70 230V W/CAP
Detailed Description
Category
Noise
63.0dB
Power (Watts)
72.0W
Series
RPM
2700 RPM
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
-40 ~ 140°F (-40 ~ 60°C)
Size / Dimension
Round - 190mm Dia
Width
70.00mm
Current Rating (Amps)
0.300A
Air Flow
370.0 CFM (10.36m³/min)
Voltage Range
200 ~ 240VAC
Static Pressure
1.200 in H2O (298.9 Pa)
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 40°C