UF190APA23-H1C2A
DigiKey Part Number
1570-1183-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UF190APA23-H1C2A
Description
IMPELLER 190X70MM 230VAC
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Motorized Impellers 230VAC Round - 190mm Dia Ball 370.0 CFM (10.36m³/min) 4 Wire Leads
Category
Features
Permanent Split Capacitor Motor, Thermal Overload Protector (TOP)
Manufacturer
Mechatronics Fan Group
Noise
63.0dB(A)
Series
Power (Watts)
72.0W
Packaging
Bulk
RPM
2700 RPM
Part Status
Active
Termination
4 Wire Leads
Voltage - Rated
230VAC
Operating Temperature
-40 ~ 122°F (-40 ~ 50°C)
Size / Dimension
Round - 190mm Dia
Approval Agency
CE, cUL, TUV, UL
Width
70.00mm
Weight
2.7 lbs (1.2 kg)
Air Flow
370.0 CFM (10.36m³/min)
Current Rating (Amps)
0.300A
Static Pressure
1.200 in H2O (298.9 Pa)