NSS30101LT1G
DigiKey Part Number
NSS30101LT1GOSTR-ND - Tape & Reel (TR)
NSS30101LT1GOSCT-ND - Cut Tape (CT)
NSS30101LT1GOSDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NSS30101LT1G
Description
TRANS NPN 30V 1A SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 30 V 1 A 100MHz 310 mW Surface Mount SOT-23-3 (TO-236)
EDA/CAD Models
NSS30101LT1G Models
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
300 @ 500mA, 5V
Mfr
Power - Max
310 mW
Frequency - Transition
100MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
1 A
30 V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
200mV @ 100mA, 1A