DSS30101L-7
DigiKey Part Number
DSS30101L-7DITR-ND - Tape & Reel (TR)
DSS30101L-7DICT-ND - Cut Tape (CT)
DSS30101L-7DIDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DSS30101L-7
Description
TRANS NPN 30V 1A SOT-23-3
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bipolar (BJT) Transistor NPN 30 V 1 A 250MHz 600 mW Surface Mount SOT-23-3
Category
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce
300 @ 500mA, 5V
Mfr
Power - Max
600 mW
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Frequency - Transition
250MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Transistor Type
Mounting Type
Surface Mount
Current - Collector (Ic) (Max)
1 A
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
30 V
Supplier Device Package
SOT-23-3
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic
200mV @ 100mA, 1A