MJN3C-DC12
MJN3C-DC12
Relay Basics - Another Teaching Moment | DigiKey Electronics
MJN3C-DC12
DigiKey Part Number
Z233-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MJN3C-DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 3PDT (3 Form C) 12VDC Coil Socketable
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Bulk
Operate Time
20 ms
Part Status
Active
Release Time
10 ms
Mounting Type
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Coil Voltage
Contact Material
Silver Alloy
Contact Form
3PDT (3 Form C)
Approval Agency
CSA, UR
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
600VAC, 28VDC - Max
Coil Resistance
120 Ohms
Load - Max Switching
6000VA, 280W
Base Product Number
Coil Current
100 mA