MJN2C-DC12
DigiKey Part Number
Z237-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MJN2C-DC12
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Detailed Description
General Purpose Relay DPDT (2 Form C) 12VDC Coil Socketable
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Operating Temperature
-45°C ~ 70°C
Contact Rating (Current)
10 A
Relay Type
Switching Voltage
600VAC, 28VDC - Max
Coil Resistance
120 Ohms
Load - Max Switching
6000VA, 280W
Base Product Number
Coil Current
100 mA