L225J10KE
DigiKey Part Number
L225J10KE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L225J10KE
Description
RES CHAS MNT 10K OHM 5% 225W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms ±5% 225W Wirewound Chassis Mount Resistor
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Series
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Packaging
Bulk
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Part Status
Active
Mounting Feature
Brackets (not included)
Resistance
10 kOhms
Size / Dimension
1.126" Dia x 10.500" L (28.60mm x 266.70mm)
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Power (Watts)
225W